Dom pasywny CC, circa 200m²

Dom zaprojektowaliśmy jako prostą bryłę z dwuspadowym dachem i podcieniami od strony wejściowej. Prostota formy budynku skutkuje mniejszymi stratami energii budynku (zminimalizowana powierzchnia przegród zewnętrznych). Ponadto dla lepszej energooszczędności całkowicie zrezygnowaliśmy z okien od strony północnej domu. Zastosowaliśmy niestandardową kolorystykę - ciemna elewacja zdobiona jest wielobarwnymi deskami nadającymi niepowtarzalny charakter budynkowi. Stolarkę okienną zaplanowaliśmy w kolorze jasno szarym dzięki czemu wybija się ona na tle ciemniejszej elewacji. Pokrycie dachu zaprojektowane jest z matowych paneli blachy powlekanej w kolorze grafitowym co doskonale wpisuje sie w nowoczesny charakter domu. Uzupełnieniem wyrazu domu jest nowoczesny w formie łamacz światła umieszczony nad oknem tarasowym oraz niebieskie drzwi wejściowe i brama garażowa.

Funkcja
Dom na parterze podzieliliśmy na trzy strefy: północną (pozbawioną okien) z wiatrołapem, garderobą, pomieszczeniem gospodarczym, łazienką i pokojem z doświetleniem wschodnim; południową z salonem, jadalnią i otwartą kuchnią; oraz zachodnią zawierającą w sobie dwustanowiskowy garaż. W strefie salonu zaprojektowaliśmy otwarte schody prowadzące na poddasze. Schody swoją lekką konstrukcją tworzą charakter wnętrza salonu. Od strony południowej pokoju dziennego umieściliśmy duże okno tarasowe doświetlające strefę dzienną domu. Na poddaszu zaplanowaliśmy hall, cztery sypialnie, dwie łazienki i garderoby. Pokoje doświetlone są poprzez okna umieszczone w ścianach szczytowych od strony wschodniej i zachodniej. Dla uzyskania komfortu użytkowania pomieszczeń znajdujących się pod skosem dachu zaprojektowaliśmy ściankę kolankową o wysokości 170 cm.
Gabaryty budynku i działki

• Powierzchnia użytkowa: 199,65 m² + garaż 36,28 m²
• Powierzchnia zabudowy: 165,40 m²
• Kubatura: 693 m3
• Szerokość / długość: 10,37 m x 15,95 m
• Wysokość: 9,60 m

Technologia
W budynku zastosowano przegrody zewnętrzne o współczynniku U=~0,1 W/m²K. Konstrukcja jest wolna od mostków termicznych. Zastosowano okna trójszybowe o współczynniku U=0,71 W/m²K, montowane na konsolach w warstwie ocieplenia. Okno salonu od strony południowej zostało zacienione tak by w okresie letnim nie następowało nadmierne nagrzewanie się pomieszczeń. Dzięki takim rozwiązaniom dom spełnia wymogi budynku pasywnego tj. zapotrzebowanie na energię pierwotną =< 120 kWh/m²rok, zapotrzebowanie na ciepło jest niższe od 15 kWh/m²rok. W domu przewidzieliśmy wentylację mechaniczną z rekuperacją i gruntowym wymiennikiem ciepła oraz gruntową pompę ciepła. Z uwagi na usytuowanie domu - kalenicą na osi wschód zachód - można wykorzystać południową połać dachu do zainstalowania kolektorów słonecznych i ogniw fotowoltaicznych w celu wykorzystania naturalnych źródeł energii. Istnieje możliwość zaprojektowania kominka w salonie, jednak wiąże się to z utratą szczelności budynku a w związku z tym budynek przestaje być pasywnym choć pozostaje energooszczędnym.